Besin Değeri

Besin Değeri

Besin Değeri

Besin Değeri

Manavgat susam ını  işleyerek,öğüterek ortaya çıkarttığımız Bozkır Sorkun Tahininin besin değerleri. Tahinin Besin Değerleri 100g tahinde bulunan yaklaşık besin değerleridir.

Enerji 634 kcal
Toplam Yağ 60.09 g
Karbonhidrat 10.52 g
Protein 25.51 g
Kalsiyum 87.71 mg
Demir 6.03 g
Vitamin (B1) 1.08 mg
Niacin 4.5 mg

Konya Tahin Faydaları

Özellikle kahvaltılarda çok tüketilmek ile beraber, tok tutucu özelliğinden dolayı Ramazan aylarında sahur ve iftar sofralarını da süslemektedir

B, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Hücrelerin Yapı bozulmasını engelleyici özelliği vardır. Bu sayede yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlü tutar ve kansere karşı koruyucudur. Vücuda alınan radyasyon, bazı ilaçların oluşturduğu toksin ve metallere karşı korur. idrar söktürür. Özellikle yaşlılarda görülen Alzheimer (hafıza kaybı) ın engellenmesinde olumlu etkileri vardır. Gözlerin sağlığı açısından önemli bir gıdadır.

Konya tahin içerisinde çok miktarda bulunan E vitamini iyi bir antioksidandır. Bu sayede cinsellik hormonlarının güçlenmesine yardımcıdır. 2 çorba kaşığı tahinde yarım kilo biftekte bulunan protein vardır. Anne sütünü arttırır. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde oldukça etkilidir. Kemik gelişiminde yardımcıdır. Nefes darlığı ve bronşit için önerilir. Tek başına yendiğinde mide rahatsızlıklarını gidermede yardımcıdır. Pekmez ve bal ile karıştırıldığında özellikle soğuk havalarda bol enerji verir, üşümeyi engeller. Besinlerin midede uzun süre kalmasına yardımcı olduğu için acıkmayı geciktirir.

Besin Değeri

Besin Değeri